Jan Lipold

TÝDEN.CZ

10. 12. 2018
Rubrika: O cestách

Miluj bližního svého! I když řídíš.

Autor: Jan Lipold

14.01.2008 00:50

Má mít tramvaj přednost před chodcem, nebo chodec před tramvají? A co stošedesátka na dálnici, předjíždění kamionu kamionem a umazávání trestných bodů za disciplinovanou jízdu? Ministr dopravy Řebíček (který by se vizáží i mluvou hodil spíš na ministra zemědělství) a jeho experti mají co na práci. Dopravní předpisy se musí vybrousit, ošetřit, legislativně sladit a já nevím co ještě. Řidiče je pak, jak krásně říká náčelník dopravní policie, zapotřebí DOVYCHOVAT. Plukovník Červíček ani možná neví, jak přesně hřebíček na hlavičku trefil.

Pojďme si totiž čestně moralizátorsky přiznat, že hlavní příčina válečného stavu na našich silnicích je ve výchově. Ve výchově těch, co sedí za volantem a za řidítky.

Já vím, namítnete, že tisíce dopravních nehod s výchovou nemají nic společného. Staly se proto, že šofér (a zrovna ten s etiketou z elitní školy) upadl do mikrospánku nebo mu pod auto skočila srna. Spousta nevychovaných lidí zase jen nevychovaně jezdí; třeba na poslední chvíli u semaforu přejedou dvěma pruhy napříč a odbočí před vámi na metr od kapoty. Ale žádnou bouračku zatím ještě nezavinili. Máte pravdu. A já nemám v ruce žádnou statistiku. Jenom si myslím, že kdyby se všichni lidi odmalička učili, že se má zdravit, nemá se krást, a jezdí se opatrně, ohleduplně a slušně, byla by polovina problému vyřešená.

Vatikán je někdy trochu staromódní a komická instituce. O Desateru božích přikázání by to, i v našem bezbožném státě, asi řekl jen málokdo; tedy z těch, kdo o Desateru někdy slyšeli. Takže když vloni Svatý stolec přišel s Desaterem pro řidiče, navíc nazvaném Směrnice pro pastorální péči na cestách, bylo to směšně marné i velkolepě odvážné zároveň. Představa, že si piráti silnic nastudují dopravní katechismsus, sundají nohu z plynu a dají se na modlení… Do světa benzínových pump, otevřených sedm dní v týdnu, se přece církevní poučky nehodí… Vážně?

Vatikán řidičům například doporučuje, aby se před jízdou pomodlili nebo alespoň pokřižovali. Pche! Ale poslouchejte, co je dál: Varuje, že by se automobil mohl stát "příležitostí ke spáchání hříchu", například když řidič nebezpečně předjíždí (nebo když muž v autě smilní s prostitutkou… to je holt Vatikán, tohle opravdu s bezpečností provozu nemá co dělat). Také nám radí: Za volantem neklejte a nevztekejte se, může to vést ke "ztrátě smyslu pro zodpovědnost" nebo k "úmyslnému porušování dopravních předpisů".

Vatikánští teologové nás nabádají, abychom dodržovali křesťanské ctnosti, jako je laskavost vůči jiným účastníkům silničního provozu nebo také pravdomluvnost v případě dopravní nehody. Pohoršují se nad tím, že se rychlou jízdou vychloubáme a že nám auta poskytují "snadnou příležitost nadřazovat se nad jinými".

Samozřejmě si z toho všeho můžeme utahovat a dál čekat, co zas vymyslí Řebíček, Červíček a spol. A nekřesťansky nadávat, když nás někdo míjí dvoustovkou nebo když na poslední chvíli uskakujeme z přechodu pro chodce. A na konci roku spočítat ztráty - vloni to bylo jedenáct set jedenáct životů, a to jsme měli druhý nejmírnější rok za posledních 17 let.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.35

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31