Jan Lipold

TÝDEN.CZ

10. 12. 2018
Rubrika: O jídle a pití

Pokrytectví nulové tolerance

Autor: Jan Lipold

25.05.2008 22:47

Řekli byste o člověku, který vypil jedno pivo, že je "opilý"? Případně rovnou "opilec"? Samozřejmě, že ne. Hladinka, i třeba vyšší než půllitr desítky, není nic "společensky nepřijatelného". Někdo dokonce tvrdí, že jen s ní se dá v tomhle kraji přežít.

Jakmile ale sedne člověk s jedním pivem za volant, všechno se mění. Stává se z něj vyvrhel, ano, opilec. O tom, že "opilec" nebo "opilý řidič", kterému naměřili téměř(!) 0,5 promile alkoholu, zavinil nehodu, čteme ve zprávách každou chvíli. Přivykli jsme totiž nesmyslné tradici, podle které je každý, kdo má úředně změřené PROMILE, ožrala. Žádné číslo vlastně není potřeba dodávat, věc je jasná. Nikdo už nikdy nezkoumá, jestli se nehoda stala proto, že dotyčný nebo dotyčná měli nepatrně upito, nebo by se stala i bez toho, protože jeli jako blázni. Dotyční mají prostě smůlu. U nás jsou to "opilci", co byli "pod vlivem". Ve většině Evropy by to byli jen špatní řidiči a podle toho by také byli po zásluze potrestaní.

U nás se zaklínáme "nulovou tolerancí" a myslíme si, že to něco vyřeší. Nevyřeší to nic, jen to stojí peníze a upevňuje byrokracii. A když někdo nafouká míň než 0,2 promile, laboratoř to pak stejně bere jako nulu (je na to i metodický pokyn ministerstva zdravotnictví). Ve většině Evropy je limit 0,5 promile, a čistou nulu má jen několik zemí bývalého východního bloku (kromě nás Estonsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko), což je příznačné: ve "vyspělých" zemích by buzerace šoférů - co šoférů, cyklistů! - kvůli malému pivu prostě nedávala smysl. U nás ji vítáme, snad si myslíme, že nás zachrání před piráty silnic, jenže silnice kvůli ní bezpečnější nebudou. Mnohem logičtější by bylo zvýšit povolený limit až na půl promile (i ti ožralí Dánové to tak mají!), a zároveň ještě zpřísnit tresty pro skutečně opilé šoféry (1 promile a víc). Tak se naučíme pít a jezdit zodpovědně spíš, než za režimu "nulové tolerance".

Návrh českého Autoklubu, aby bylo povolených 0,2 nebo 0,3 promile, na ministerstvu dopravy neprošel. Na změnu není "společenská objednávka". Vždyť jsme vycepovaní, že "alkohol za volant nepatří", a tečka. Alkohol za volantem (neupřesněno kolik alkoholu, prostě promile) se také pravidelně umisťuje v čele žebříčku morálně nepřijatelných aktivit, který sestavují respondenti CVVM. Až za ním je ždímání sociálních dávek nebo podvádění při žádosti o podporu. Někde uprostřed škály stojí přijímání úplatků a skoro úplně v pořádku se nám zdá být manželská nevěra. Ve srovnání s šoférovým pivem k obědu úplná maličkost.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.42

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31