Jan Lipold

TÝDEN.CZ

17. 1. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Mateřská, Afroameričani. Tlumení lišek.

Autor: Jan Lipold

09.10.2008 01:35

Proč bychom museli řešit jen samé důležité věci, jako jsou do bažin klesající banky? A co na nich my, střadatelé, vyřešíme? Nic, maximálně se o ně můžeme zajímat, a za vklady se nám stejně zaručí vláda. Tak proč si nedopřát ten luxus, a nemluvit třeba o MATEŘSKÉ DOVOLENÉ?

Mateřská dovolená není ve skutečnosti žádná dovolená, přesto jí tak říkáme a zní to, jako by se matky na mateřské rekreovaly. Džamila Stehlíková, oblíbenkyně diskutujících na Týden.cz (někteří anonymové, styďte se), navrhuje jako oficiální termín pouze slovo MATEŘSKÁ, respektive OTCOVSKÁ. Ministerské jazykové inženýrství. To je snadný terč... Nařizovat nám vládním usnesením, jak máme mluvit? A skrz mluvení, jak máme myslet? Děláte si legraci, Džamilo?

No správně, ať si každý říká a myslí co chce. Ale když se z úředního termínu škrtne slovo „dovolená", snad se tolik nestane. Ve Státech taky udělali z černochů Afroameričany, a kromě Ku Klux Klanu to většina obyvatelstva celkem skousla. (Když výraz „Afroameričan" používají i české noviny, je to ovšem pitoreskní.) I k nám dorazil jazykový pokrok, z penzistů máme seniory, z blázinců ústavy pro mentálně postižené, o chudých říkáme, že jsou sociálně slabí. Ale ve skutečnosti to vyjde nastejno, blázen se tím neuzdraví, chudák nezbohatne. Nebo ne?

Mění důstojnější, zaobalenější, politicky korektní výrazivo i naše myšlení? Rozhodně ano, a z jiných příkladů je to ještě zjevnější. Proč by jinak myslivci říkali, že je třeba lišky „tlumit", když to ve skutečnosti znamená „zabíjet" (protože je jich moc). Nakažená drůbež je mordována v „asanačních zařízeních" (termín „plynové komory" pochopitelně použít nelze, ale v praxi se jedná o kontejnery s oxidem uhličitým). Kdybychom tady nazývali věci pravými jmény, budeme o nich uvažovat jinak, to je jasné. OPTIMALIZACE výroby obvykle znamená, že se ve fabrice bude propouštět, ale takhle srozumitelně se to přece říct nedá, protože by to bylo moc nápadné. Kdyby proti vám BEZPEČNOSTNÍ SLOŽKY nedej pánbůh použily DONUCOVACÍ PROSTŘEDKY, bude to bolet úplně stejně, jako když vás policajt přetáhne přes záda obuškem; stěžovat si na donucovací prostředek je ovšem o poznání těžší.

Dostat se skrz jazyk do myšlení bylo snem mocných odjakživa, dávno před Orwellem. Na tom se v jádru nic nezměnilo, viz třeba i nekonečné přejmenovávání hokejových hal a klubů podle aktuálního sponzora. Obrana je jediná: skutečně rozumět tomu, co říkáme. Myslet přesně (k čemuž nám samozřejmě žádný úřední jazykový výnos nepomůže). A pak můžeme mateřské dovolené klidně říkat mateřská dovolená.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.29

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031