Jan Lipold

TÝDEN.CZ

17. 1. 2019
Rubrika: O politice

Táta ranař premiér

Autor: Jan Lipold

29.10.2008 22:38

Někdo by měl už konečně odhalit, jak je to s tou tajnou smlouvou, podle které jde nějaké to procento z prodaného nákladu Blesku na konto českého premiéra. Jiné logické vysvětlení, proč se Topolánek pokouší fotografy bulváru inzultovat, aby vzápětí coby pachatel odporného incidentu opanoval titulní stranu nejčtenějších novin v zemi, asi neexistuje.

Ministerský předseda a bulvární list se při tom sblížili už natolik, že si navzájem tykají. „Co ho fotíš, kde bereš tu drzost!" vyjel nadcházející předseda Evropské unie na fotografa, který pásl po snímku malého Nicolase, přebývajícího v tatínkem tlačeném kočárku. „Mirku, styď se!" opáčil Blesk palcovým titulkem na straně 1. Žalobu kvůli pěstnímu ataku - která by vůbec nebyla od věci, rána to byla slušná - vydavatel ani dotyčný reportér ale nepodali. Asi to bude taky součástí té tajné dohody: vy nás budete mlátit a my o vás budeme psát...   

„Žádný novinář nemá právo ohrožovat mé děti, a pokud to udělá, tak dopadne ještě hůř než dneska," varoval pak Topolánek na tiskové konferenci. Snad tím nechtěl naznačit, že příště si na procházku se synkem vezme nabitý revolver. ("Vylez ven! Zabiju tě!", křičel onehdá na reportéra, který se ho z auta snažil vyfotografovat před domem, kde má byt Lucie Talmanová.) Pojďme raději shrnout, jak se to vlastně v sobotu na Jánském vršku seběhlo a pokusme se říct, na čí straně je právo.

1. Předseda vlády si v den, kdy podruhé za sebou na hlavu prohrál volby, vyrazil po Malé Straně s kočárkem. Jestli byl překvapen, že se kolem něj shlukli novináři a fotografují ho, tak se musel právě vrátil z Marsu. 2. Premiérská ochranka podle dostupného videa situaci podcenila. Takže si Topolánek zjednal respekt vlastní pěstí. To vážně není normální, tedy bylo to normální asi tak na Slovensku za Mečiara. 3. Novináři mají podle etického kodexu svého Syndikátu „respektovat soukromí osob, zejména dětí". Smysl té doušky „zejména dětí" ukazuje právě tenhle případ. Fotky samotného po ulici jdoucího Topolánka by nebyly problém, tady mu žádní paparazziové nelezli na zahradu ani do ložnice. Ale jestli reportér opravdu fotil Nikouška - to nevíme, žádné takové snímky Blesk neotiskl, asi je ani nestačil pořídit - dalo by se o etice takového počínání už s úspěchem pochybovat. Důvod k ráně pěstí to ale samozřejmě není.

Suma sumárum: Co do vládní agendy, máme asi nejlepšího ministerského předsedu za poslední léta, který se bohužel neumí ovládat a v kritických chvílích exploduje jako přetopený kotel, jako diktátor z banánové republiky. Nezbývá než věřit, že se to týká jen jeho soukromí a novinářů, a že v politických kulisách, kde jde o dost víc než o nějakou tu ránu na bradu, dokáže svou psýchu zkrotit. Suchar bez emocí (řekněme „Tošovský") taky není žádná výhra, ale pro premiéra je to asi lepší osobnostní předpoklad, než lidový typ, který problémy řeší ručně.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.04

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031