Jan Lipold

TÝDEN.CZ

17. 1. 2019
Rubrika: O politice

Naši komunisté, jak je (ne)znáte

Autor: Jan Lipold

01.01.2009 14:29

Je to shoda okolností, ale přišla v pravý čas, abychom jí dobře rozuměli. Oč jde? Zatímco Izrael vytáhl do války s Hamasem, tiskovým mluvčím Komunistické strany Čech a Moravy, třetí nejsilnější u nás, se stal Josef Tomáš, známý jako antisemita. Tuhle nálepku má oficiálně od roku 1994, kdy dostal sedm měsíců podmíněně za hanobení národa, rasy a přesvědčení a za podněcování k národnostní a rasové nenávisti, o což se zasloužil vydáváním Týdeníku Politika. Kdysi to byl docela sledovaný případ, ostatně takový rozsudek je u nás pořád skoro unikátní.

Nejznámějším počinem Týdeníku Politika byl seznam „Židů a židovských míšenců v současné české kultuře", ale vycházely tu třeba i propagandistické texty z dob protektorátu, například „protižidovská čítanka" z časopisu Árijský boj (poprvé publikovaná v době, kdy se osvětimská krematoria točila na plné obrátky). Týdeník Politika tepal do „židobolševismu", ale to teď čeští komunisté neřeší, už je to prý dávno. „Pokud je mi známo, tak dostal podmínku a v ní se osvědčil, takže je třeba na něj hledět jako na netrestaného," vysvětlil předseda Vojtěch Filip svůj pohled na kvalifikaci nového stranického zaměstnance.

Na komunistické Haló noviny upozorňují zdejší židovské organizace už několik let. Tiskový orgán KSČM je samozřejmě jiná káva než byl Týdeník Politika, ale i tak tu leccos stojí za povšimnutí. Třeba titulky typu „Židovský stát vraždí civilisty", „Izraelský tisk proti vrahovi Šaronovi" nebo „Izraeli, třes se!"  (to když před pěti lety íránská armáda získala raketu, která umí zasáhnout Izrael). Momentální situaci na Blízkém Východě komunisté charakterizují jako „zákeřné vojenské tažení proti bezbrannému palestinskému civilnímu obyvatelstvu". „Okupant, který moc dobře ví, že okupovaná oběť nevlastní letadla ani protivzdušnou obranu a žádnou těžkou vojenskou techniku (ani armádu) se vymlouvá na to, že se oběť brání podomácku vyrobenými raketami, aby odklonil pozornost od hlavní příčiny konfliktu, která tkví v okupaci, v izraelském státním terorismu, v porušování mezinárodního práva a Ženevských konvencí," zní prohlášení KSČM. Jako bychom četli staré dobré Rudé právo.

Komunisté a redakce Haló novin samozřejmě tvrdí, že s antisemitismem nemají nic společného, že jen odsuzují onen izraelský „státní terorismus". Ten je prý „na těle mezinárodního společenství vředem, z něhož se do celého organismu šíří nákaza a vytváří v něm nebezpečné metastázy. Jednou z nich je terorismus. ... Mimořádně hanebným faktem je to, že Izrael svou genocidní politiku provádí a před světem obhajuje poukazy na holocaust. Kterýkoli kritik státního terorismu Izraele riskuje, že bude obviněn z antisemitismu ..." psaly Haló noviny v roce 2005.

Nevkusnou a nesmyslnou paralelu mezi izraelskou „genocidou" Palestinců a vyhlazovacími operacemi nacistů používá krajní pravice i levice. Jaroslav Kojzar jednou v Haló novinách přirovnal počínání Izraele k počínání Reinharda Heydricha.

Talmud je přímo ukázka židovské rasistické ideologie, hlásající nadřazenost Židů nad ostatními, prohlásil Josef Tomáš u soudu před patnácti lety. A teď říká, že všechny texty publikované v Týdeníku Politika „se opíraly o dostupná fakta, světově publikovaná". Co si myslí o „sionistickém spiknutí" Rudolfa Slánského a dalších nebohých komunistů, zatím nevíme. Jsou „dostupná fakta" i to, že jedenáct ze čtrnácti v monstrprocesu obžalovaných bylo „židovského původu", jak se tehdy pořád dokola připomínalo?

Čeští komunisté nemají rádi Izrael. Jejich mluvčí patrně nemá rád Židy. U extremistické strany na okraji zájmu by nás to nemuselo až tolik trápit (tedy ne že by to nevadilo), ale takovou partají komunisté bohužel nejsou. Teď je o důvod víc, proč s nimi nemluvit - ale dokáže to ještě někdo?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  4.83

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031