Jan Lipold

TÝDEN.CZ

17. 1. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Mesiáš to s námi umí

Autor: Jan Lipold

22.01.2009 12:48

Česká média mají novou mediální hvězdu, a to Vyslance Božího Parsifala Imanuela. Tedy, úplně nová není. Ovšem když se po Janu Dietrichu Dvorském alias Parsifalovi slehla zem a novináři líčili příběhy ožebračených oveček, které v Čechách zanechal, ještě ani pořádně nefungoval internet. Pak byly jedinou stopou po sektářském vůdci a jeho rodině webové stránky Emanuel.eu, respektive Mesiášova svérázná umělecká tvorba. Až vloni se věci daly do pohybu, když Parsifal na internetu zveřejnil pár fotek z rodinného alba. A teď už je sólokapr na světě - žurnalisté zjistili, že rodina žije ve vile v belgickém Ostende. A Parsifalovi ochotně pózují fotografům a vyprávějí o těžkém životě v ilegalitě. Taková normální rodinka.

Příběh do novin to určitě je, navíc když Parsifalova životní družka je dcerou herečky Mileny Dvorské. A guru českých imanuelitů by nebyl první ani poslední padouch na útěku, vytěžený médii. Ronnie Biggs, spolupachatel velké vlakové loupeže, prchl z anglického kriminálu do Brazílie, a doma se stal celebritou první kategorie. Radovan Krejčíř vydává autobiografie a českou policii zdraví skrze telemost z jižní Afriky. Zájem o Viktora Koženého neutichá ani po patnácti letech. Parsifal Imanuel je ale speciální případ.

Především: nehrozí mu kriminál. Nebo jen teoreticky, protože jediné z čeho je obviněn, je ohrožování mravní výchovy mládeže. (Parsifalovy děti nechodily do školy a guru to zakazoval i ostatním členům sekty). Případ z první poloviny 90. let už ale policii nijak zvlášť nezajímá a už vůbec pro ni není důvodem, aby na Dvorského vydala mezinárodní zatykač. Za to, že mu členové sekty odevzdávali - kromě svých duší - i své majetky, Parsifal nikdy stíhán nebyl. Není žalobce, není soudce.

Dvorský je už léta guruem na volné noze a nepracuje (alespoň v tom smyslu, jak se slovo "pracovat" obvykle chápe). Rodina o osmi potomcích přesto nežije v obytném přívěsu, ale v dobře zařízeném domě, velkém tak, aby tu každé dítě mohlo mít svůj vlastní pokoj. Parsifal se MF Dnes svěřil, že nájem stojí čtyři tisíce eur měsíčně. Prý si na dobré živobytí vydělá svou hudební tvorbou (ukázky jsou na jeho webu, poslouchejte opatrně, já tipuju, že tímhle by si nikdo nevydělal ani na slanou vodu). „Moje písničky se někomu natolik zalíbí, že mi dá třeba půl milionu," vysvětlil s humorem sobě vlastním Parsifal. Vyprávějte tyhle zkazky lidem, kteří mu svěřili miliony... A co je podstatné, svěřují dál. Časopis Instinkt vloni přinesl svědectví rodičů jednoho mladíka z Plzeňska, který Vyslanci Božímu a jeho poselství uvěřil teprve nedávno. Otci řekl, že chce podnikat, a ten si půjčil 650 tisíc korun a předal je synovi jako základní kapitál. Peníze vzápětí skončily u Parsifala, syna rodiče už přes rok neviděli. „Každý den v práci, myslím na to, že musím vydělat na dluh. Přitom se z těch peněz měl dobře jen ten parchant a jeho rodina," skřípal zuby otec. Parsifalův příběh je zkrátka bizarní a zábavný - jak pro koho, že. Mesiáš se u něj každopádně baví, směje se nám dál.

Proč teď ale po dlouhých letech vyšel na mediální světlo? Novináři přece odnepaměti pohrdá. Chce být zase slavný? Je snad rodině smutno, chtěly by děti nové přátele? Nemá peníze? Nudí se, chce si s námi hrát? Jakou hru? Parsifal se vyzná, je chytrý. Na rozdíl od nešťastníků kolem Josefa Škrly téměř jistě netýrá své děti, nevyrábí z Barbory Aničku. Justice je na něj krátká. Takže je to jen celebrita. Navíc jiná než Krejčíř a Kožený, čili o to zajímavější. Teď už ho skrze média sponzorujeme všichni, co o něm čteme (a píšeme).Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.36

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031