Jan Lipold

TÝDEN.CZ

20. 10. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Měření blbosti

Autor: Jan Lipold

04.03.2009 19:11

Tu bizarní polemiku, která se vedla před několika lety, si stojí za to připomenout. Šlo o to, jestli rozhlasové stanice smějí nebo nesmějí dávat hlášky, u které škarpy stojí policie s radarem a měří rychlost.

Jedni se bouřili, že to je maření úředního výkonu a servis silničním pirátům, kauzu dokonce řešila novinářská komise pro etiku (a usoudila, že to není nic proti ničemu). Policisté vymysleli protiakci - vydávali se za automobilisty a volali do rádií a hlásili, že radar stojí tam, kde ve skutečnosti nebyl. Druzí namítali, že hlavní přece je, aby řidiči jezdili podle předpisů - což nejspíš budou právě tehdy, když je někdo před radarem varuje. A u toho naštěstí zůstalo, čili rádia dál policii kazí statistiku pokut.

znacka.jpgA nejen rádia. Z rozhodnutí parlamentu se teď u silnic kymácejí provizorní cedule, na kterých je jakýsi obstarožní fotoaparát a pod ním nápis „Měření rychlosti". To aby bylo jasné, kde začíná a kde končí zóna „odtud potud se kontroluje dodržování zákona". Asi jako kdyby revizoři  vždycky dopředu avizovali, kterou tramvaj prošacují.

Dopravní značky s foťákem nechali poslanci rozmístit, aby obecní policie nevydělávaly tím, že šoféry zaměří na nějakém nesmyslném místě. Ještě než se úřady dohodly, jak mají značky vlastně vypadat, chtějí je jiní poslanci (a ministři dopravy a vnitra) zase zrušit. Absurdní příběh. Chaos na silnicích s kulatým razítkem. Jedna dopravní značka „Měření rychlosti" prý stojí asi pět tisíc korun.

O tom, že nepsané zákony fungují líp než ty psané, by se dalo psát donekonečna. Ukázkou jsou třeba i paragrafy, podle kterých se teď nebudou smět zveřejňovat jména obětí těžkých zločinů. Kdyby se tisk dokázal chovat rozumně a „slušně", nevymýšleli by poslanci složitý zákon, který je gumový a nesmyslný, protože obejít ho přes internet je hračka. Psaným právem se ani tenhle problém, ani poměry na silnicích nevyřeší - ale od čeho bychom měli placené instituce, experty, právníky...?

Když už, mají psané zákony fungovat tak, jak to v pondělí předvedl soudce v anglickém Exeteru. Chlapíka, který jel na motorce - se svým čtrnáctiletým synem na tandemu - rychlostí 122 mil v hodině (povolená byla šedesátka), poslal jako exemplární příklad nezodpovědnosti na půl roku do vězení. Motorkář měl smůlu - značka „Měření rychlosti" tentokrát evidentně chyběla.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.68

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031