Jan Lipold

TÝDEN.CZ

18. 6. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Někdo se za krizi stydí. Jinému se hodí

Autor: Jan Lipold

18.03.2009 20:03

Krize číhá všude. Například v Panské ulici, kde má redakci on-line deník TÝDEN.CZ. Krize se tu pozná podle toho, že některá domovní průčelí začínají zase vypadat jako za komunistů. Ohrady, vybydlená přízemí, na chodníku vajgly. Kdysi tu chtěl asi někdo něco stavět, teď je to země nikoho.

Na jednom konci Panské zeje už řadu měsíců opuštěný bankovní palác, z jehož zadního traktu stihli stavbaři - než krize uhodila - vymlátit skoro všechno kromě obvodových zdí. To byl razantní počátek rekonstrukce, která teď nejeví známky života. V domě U tří lip, který tu stával dřív, zemřela Božena Němcová, za první republiky na tom místě postavili centrálu České průmyslové banky, před pár lety ČSOB dům prodala a investor tu naplánoval „exkluzivní obchodní dům". Exkluzivní proto, že se do domu vchází z Příkopů, prý podle nájmů 20. nejdražší ulice na světě.

Na druhém konci Panské také bankéře z dobré adresy vystěhovali. Při pohledu zvenčí to ale vypadá, že tu dřív vyroste squatt, než ohlášený hotel. Přes ulici, v Jindřišské 16 (heslo pro pamětníky „tři jedničky padesát"), měl být hotel už v srpnu 2008. Ale nebude ani v srpnu 2009, přinejmenším.

Vyvěsit na fasádu tabuli se zprávou „kvůli krizi to tu bude nějakou dobu chátrat, brzy vám dáme vědět dokdy" se majitelům asi moc nechce; a já je chápu. Sami nevědí, co by tam vlastně měli psát. A o smělých plánech do budoucna se jim mluví líp, než o hubených časech. Takže přiznání „uhodila krize, jsme ve srabu", si člověk musí domyslet - i když to cestou kolem špinavých a slepých výloh není nic těžkého.

Jinde se ke krizi naopak hlásí velmi rádi. Až je to podezřelé. Kvůli krizi by se - podle zpráv z tohoto týdne - měl například:
- Odložit nebo rovnou zrušit zákon, podle kterého za úklid chodníků odpovídají hlavně radnice. To chce Svaz měst a obcí, protože obecní rozpočty požírá krize.
- Zase zrušit chystaný páteční zákaz jízdy kamionů. To chtějí autodopravci a poslanci ODS, protože na speditéry dolehla krize a v krizi jich taky už tolik nejezdí, takže na silnicích to prý už není tak hrozné.
- Finanční úřady dostaly od ministra Kalouska pokyn, aby byly mírnější na firmy, které se dostaly do potíží proto, že jim zákazníci neplatí včas. Krize je zlá, ale jsou si berňáky opravdu jisté, že poznají, kdo neplatí daně "kvůli krizi", a kdo „jen tak, krize nekrize"?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.72

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930