Jan Lipold

TÝDEN.CZ

27. 6. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Ze zápisníku cyklisty

Autor: Jan Lipold

15.04.2009 22:46

Jaro je tady. Na cyklostezce A2 mezi Braníkem a Podskalím, v Praze jedné z mála slušných cyklostrád, se to pozná tak, že tu jde o zdraví.

To stačí, když k večeru pěkně svítí sluníčko a potkají se tu cyklisté co se vracejí z práce, cyklisté co se jeli jen tak projet, bruslaři, joggeři, korzující pěšáci, restaurační hosté a jiné lidské druhy. Každý z nich má na ten pruh asfaltu, případně dlažebních kostek nárok (pěkných promenád je ve městě zoufale málo). Ale absolutně se sem nemůžou vejít. Regulérní dopravní zácpa. V porovnání s tou automobilovou horší o to, že je mnohem pestřejší a její účastníci jsou mnohem méně vypočitatelní. Jeden bruslař se kymácí, jiný cyklista jede jako blázen (a při předjíždění jen zahuláká "pozor, zleva"). A pak jsou tu divoké karty: Třeba šofér, co bez rozhlédnutí najede z vrat na cyklostezku; rozhlíží se až pak, než vjede na ulici s auty. Nebo pejskaři a psi. Předloni, takhle zjara, stála na jedné straně cyklostezky panička, a na druhé, schované za křovím, její černé tele. Zavolala si na něj, zrovna když jsem se blížil, tele vběhlo do cesty a já přes něj a přes řidítka plachtil na asfalt. Na pejsky pozor. Předvídat. Alespoň se snažit.

Odborný rozbor, jak to na cyklostezce (dříve vedené pod číslem 3) vypadá, najdete tady. Je ale zjevně staršího data: při posledním sčítání tu prý nasčítali 1008 cyklistů za den (podle loňských údajů 1116) a ve špičkách 140 za hodinu. Já to tenhle týden nepočítal, ale přijde mi to jako čísla z první republiky. Ve špičkách dva a čtvrt cyklisty za minutu?! Já bych tipoval i pětkrát tolik. Je výborné, že v Praze přibývá kolařů. Ale nemají kudy jezdit. O prostor se neperou už jen s auty, ale také s ostatními sobě rovnými. Všimli si toho na radnici?!

Při vší pokoře k dalším účastníkům provozu, té cestě podél Vltavy se pořád říká CYKLOstezka. Jistě, neplyne z toho, že by tu bicykly měly mít přednost, to nejde. Ale marná sláva, je jich tu nejvíc a jsou nejrychlejší a od ostatních by bylo řekněme prozíravé, kdyby se tomu přizpůsobili a nezabírali celou šířku cesty, nemotali se ze strany na stranu, rozhlédli se když mění směr a podobně. Jiná věc je, že i tahle nejpoužívanější a na naše poměry hodně opečovávaná cyklostezka je místy krkolomná, úzká a má místa, která nejsou moc bezpečná ani při podstatně menším provozu.

Pár metrů široká pravobřežní magistrála je v očích radnice téměř chloubou metropolní cyklistiky. Momentálně jí ale neprojedete: na podskalské náplavce je  zavřená, protože se tam koná velká výstava motorových a jiných lodí. Na plotě visí dopravní značka zákaz vstupu; vysvětlení, pardon a děkujeme za pochopení jsem nějak přehlédl. Takhle se jedná s cyklisty - trhněte si, jeďte si kudy chcete. (Umíte si představit, že by někdo kvůli veletrhu na pět dní zabral nějakou AUTOstrádu?!)Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.51

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930