Jan Lipold

TÝDEN.CZ

18. 6. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Jazyková inventura, červen 2009

Autor: Jan Lipold

24.06.2009 19:00

Nejvyšší kontrolor František Dohnal se stal zatím poslední obětí kultu trestního oznámení.

Titulky jako „O šéfa NKÚ se zajímá policie", „Policie se chystá na šéfa NKÚ" jen prší. Dohnal sice jako kladný hrdina zrovna nevypadá. Ale to, že na něj někdo zavolal policii, přece nemění podstatu věci - totiž jestli je, nebo není zloděj - ani o píď.

U Dohnala je pravděpodobnost, že policie na něco přijde, ještě relativně slušná, jenže média se „trestních oznámení" chytají i v případech, kdy jde o evidentní vyřizování účtů a zastrašování protivníka. Ten, kdo - jak píší - „čelí trestnímu oznámení", je pak v očích lidu takový částečný, předběžný padouch. Zvlášť bizarní je to v porovnání s náhubkovým zákonem, který policii zakazuje zveřejňovat totožnost obviněných. Když policie někoho obviní z miliardového daňového úniku při dovozu „pohonných hmot", tak se o něm z tisku nedozvíme vůbec nic, kromě toho, že jsou to „manažeři". Zato kdyby na ně někdo podal trestní oznámení, tak jsou jejich fotky v televizi od rána do večera a novináři jim dají zabrat. Ochrana soukromí postavená na hlavu.

Podobně jako „trestní oznámení" funguje v médiích i slovo „výslech", ve spolupráci s představivostí inspirovanou drsnou školou detektivek. Normální slušný člověk přece nechodí k výslechu, toho není potřeba „vyslýchat". Kdo „byl u výslechu", asi něco provedl, to dá rozum.

Případ aerolinií SkyEurope připomíná, jak důležitá je v ekonomice jazyková akrobacie. Firma ohlásila, že „vstoupila do režimu ochrany před věřiteli", aby získala čas na RESTRUKTURALIZACI. To je přece slovo! Jako když někdo převrhne regál ve šroubárně. Ale co znamená, co se bude ve firmě dít? Těžko říct, zatím nevíme a kdoví, jestli se někdy dozvíme. O „restrukturalizaci" teď mluví manažeři v jednom kuse, takže to asi bude nějaký povedený kotrmelec. Finta, po které bude líp, vědecky řízený zázrak boží, nebo co ještě. Pasažéry, obzvlášť ty z letadel, která se dlužníkovi zabavují jako zástavu, ovšem jen tak neukecáte.

Módní je za časů krize také ZEŠTÍHLENÍ. Firmy a instituce odhodlaně zeštíhlují (zato nikdy netloustnou, a to ani za lepších časů), a tisk z toho tak trochu blbne. „Poradenský sbor ministra zemědělství POČETNĚ zeštíhlí," vyhnul se duchapřítomný editor ČTK nechtěnému komickému účinku. Asi si rozumíme: Ministr zemědělství bude mít míň poradců. Ale proč to říkat, jak nám zobák narost?!

Obliba předpony „ex-„ (ve smyslu bývalý) s krizí tolik nesouvisí - i když se propouští, takže exnáměstků, exředitelů a vůbec exšéfů přibývá, jakož i po volbách exhejtmanů a exposlanců. Ex je extrémně krátké, a proto do tisku, do titulků ideální. Takže Exborat není čistící prostředek ani značka výbušniny, ale Sacha Baron Cohen, který teď má nový film Brüno. A pak se z něj jednou stane Exbrüno, ach bóže.

Uznání za výrok měsíce patří Františku Kotrbovi z krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích a agentuře ČTK, která citovala výsledek jeho zkoumání Orlické přehrady. „Při analýze nevyhověla voda v ukazateli enterokoky, které jsou mimo jiné indikátorem bakteriálního znečištění fekálního původu, a při zvýšeném nálezu vzniká riziko možných žaludečních či střevních problémů." Řešením naštěstí není restrukturalizace, ale zákaz koupání.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.41

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930