Jan Lipold

TÝDEN.CZ

27. 6. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Jeden kopeček za dva TÝDNY

Autor: Jan Lipold

05.08.2009 17:59

Čtyřicet let po Woodstocku dorazila do Prahy americká zmrzlina Ben & Jerry´s. Pod heslem Peace, Love & Ice Cream se prodává na rohu Můstku a Příkopů, na nejdražší ulici ve městě.

Když minulý týden stánek otevírali, udělali tu na chodníku propagační palouk, do něj instalovali krávu, reproduktory bučely a kolem postávaly za krávy převlečené hostesky (stejné jako jinde po světě, Ben a Jerry firmu před pár lety prodali koncernu Unilever). Jako že venkov a poctivé plnotučné mléko. Zmrzlina Bena a Jerryho je, jak napsala její PR agentura a po ní některé místní noviny, KULTOVNÍ. Tak schválně. Jeden kopeček kultu jsem si koupil, i s kornoutem stál 69 korun. Prodavačka se tvářila normálně znuděně, jako by snad ani nevěděla, že pracuje v kultovním zmrzlinářství. Zmrzlina s příchutí cheesecake chutnala slušně, ale nijak mimořádně a roztékala se jako každá jiná, možná o trochu víc. Musela se lízat rychle, a mě napadalo:

+ Jsem vůl. Co jsem čekal? Že když se něčemu říká kultovní, bude to taky prvotřídní? Příplatek za kult je přece něco jako horská přirážka, s kvalitou to nemá co dělat.

+ Značkové oblečení, které Češi raději jezdí kupovat na Západ, je prý u nás tak drahé i proto, že si to prostě necháme líbit. Že za slavnou značku, čili tak trochu za kult, jsme ochotní platit nesmyslné pálky, které by Němec neplatil.

+ Za jednu tuhle zmrzlinu bych si v trafice koupil dva výtisky časopisu, ve kterém pracuju a který člověku vydrží asi tak stokrát déle než sladký cumel. Pravda, na rozdíl od zmrzliny jsou v něm i nějaké placené inzeráty, ale také nějaké informace a myšlenky, takže nepoměr mezi cenou a přidanou hodnotou zmrzliny a časopisu je očividný. Aby to bylo spravedlivé (umí ekonomika zpracovat takové slovo?), měl by TÝDEN stát víc a zmrzlina (tak jako láhev coca-coly, lístek na tramvaj nebo litr benzínu) míň. Kdyby cena byla mírou hodnoty věcí. Což kupodivu není, ani když jde o čistě obchodní vztah nákup-prodej.

+ Tohle je poslední předražená zmrzlina, kterou jsem si koupil. Nejlepší jsou stejně naše domácí kulty, jako Major Zeman nebo Čtyřlístek.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.49

Diskuze

Jan Lipold

Jan Lipold
Oblíbenost autora: 7.64

O autorovi

Jako novinář se živím od roku 1991. Pracoval jsem v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin a Instinktu, od prosince 2008 jsem editorem zpravodajství Týdne. Srdečně zdravím všechny čtenáře!

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930